Dluhy dětí by mohly v budoucnu přecházet na zákonné zástupce


publikováno: 03.04.2019

Návrh má reagovat na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy typicky vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, nevrácení či poškození knihy v knihovně, faktuře za telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.

Podle návrhu poslanců by měly peněžité dluhy nezletilých osob přejít už okamžikem svého vzniku na zákonného zástupce dítěte. Pokud taková osoba není, měl by závazek náležet osobě, do jejíž péče je nezletilý svěřen. "Není-li této osoby, přejde tento dluh nezletilého na stát," stojí dále v návrhu. Předkladatelé mají v záloze i variantu pouze se zákonným zástupcem a nebrání se diskusi o ní, pokud by měla větší podporu.

Ministr Kněžínek uvedl, že ministerstvo se seznámilo se všemi návrhy, které řeší nespravedlivé exekuce dětí. "S poslanci jejich iniciativu řešíme a velmi oceňuji, že stejně jako resort justice chtějí tento pokřivený způsob, kdy dluhy přejdou z nezodpovědných rodičů na děti, řešit. Je ale nutné připravit návrh, který bude efektivní a platit po dlouhou dobu. Pojďme tedy nad jeho přípravou spojit síly," uvedl ministr Kněžínek.

P. S. Své o tom ví advokátka Mgr. Et Mgr. Alena Vlachová, držitelka titulu Právník roku v kategorii PRO BONO v roce 2017, která v rámci projektu Děti bez dluhů zbavila více než milionových dluhů přes 60 dětí.   

Zdroj: ČTK + red

Foto: Pixabay